Milyen gyógynövényekkel enyhíthetők az ízületi fájdalmak?

A porcok kopását igen gyakran ízületi gyulladás kíséri - a gyulladt ízület ilyenkor megduzzad, vörössé válik,  eltérő intenzitású fájdalom lép fel, amely az ízület mozgatásakor fokozódhat.

Jellemző az érintett ízületek merevsége,  a mozgás beszűkülése, a fáradékonyság, az izomgyengeség is.

A gyulladásnak több fajtája lehet, és a  gyulladás jellegétől függ az is, hogy milyen kezelési mód javasolt  a gyógyításra.

Ezek a kezelési módok az egyszerű, otthon is alkalmazható módszerektől egészen a komolyabb kezelésekig terjedhetnek, sőt kiegészítő terápiaként néhány gyógynövény segítségével is javíthatunk ezen az állapoton.

 

Ezek a gyógynövények enyhíthetik az ízületi gyulladás kellemetlen tüneteit:

  • Fekete nadálytő:  ennek alkoholos kivonatával javasolt bekenni a fájó részt, így enyhül a fájdalom és a mozgás beszűkülése.
  • Kamillás teakeveréket  is ajánlott fogyasztani, naponta legfeljebb három csészével az étkezések között,  nagyon jó gyulladáscsökkentő hatása van.
  • réti legyezőfű gyógytea is kiválóan csökkenti a gyulladást.
  • Ha a kéz,  csukló,  térd,  láb vagy a boka érintett,  a körömvirág kenőcs is hasznos lehet.
  • Reumás ízületi panaszok esetén a mezei zsurló lehet jó megoldás, külsőleg, gyógyfürdőként, illetve tea formájában is lehet fogyasztani kúraszerűen: 6 héten keresztül lehet a teát reggel egy csészével inni, majd 4 hét szünetet követően meg lehet ismételni a kúrát.
  • A gyömbérnek erőteljes gyulladáscsökkentő hatása van, emellett a fájdalmat is enyhíti, és gyulladás esetén az ízület duzzanatát is leviszi. Külsőleg kell használni, 10 csepp gyömbér illóolajat érdemes valamilyen vivőolajba keverni, ezzel pedig átmasszírozni az érintett területet.
  • Nem szabad megfeledkezni a csalánról sem, ami fájdalomcsillapító hatású amellett, hogy az esetleges gyulladásokat is segít megszüntetni.  Serkenti a méreganyagok távozását, ami szintén jelentős javulás hozhat. Naponta akár két csésze csalánteát is elfogyaszthatunk.
  • A nyírfakéreg ugyancsak a gyulladás csökkentésében és a fájdalomcsillapításban segít. Tea formájában tudjuk alkalmazni, főként akkor, ha a térdet, a csípőt, vagy a nyakat érinti az ízületi fájdalom, de étrendkiegészítő tabletta formájában is szedhetjük.

Fontos tudni, hogy a gyógynövényeknek valódi gyógyhatásuk is van,  és reakcióba léphetnek a szedett gyógyszerekkel is.

Ezért ha gyógyszeres terápiában is részesülünk, mindenképpen konzultáljunk az orvossal, mielőtt bármilyen gyógynövénnyel próbáljuk enyhíteni a panaszokat.

Ha az orvos jóváhagyja, akkor viszont nyugodtan használhatjuk az adott készítményt az előírt módon és adagolásban.