Kinek ne fájt volna már valaha a dereka? Van, hogy a tünetek gyorsan elmúlnak, máskor viszont tartósan megmaradnak. Ilyenkor az ülés, az állás, a járás is kellemetlen fájdalmat okoz, a testi kínok pedig a mindennapokat teszik gyötrelmessé.
A derékfájásnak sokféle fizikai tünete lehet - néha elég egy helytelen emelés vagy rossz mozdulat, de kialakulásában szerepet játszhatnak a meghúzódott hátizmok, a túlterhelt porckorongok, a stressz, a túlzásba vitt aggódás vagy akár a depresszió is.
A derekunk érzékeny és sérülékeny - egy óvatlan emelést, nyújtózkodást vagy akár fordulást követően aztán jelentkezhet a hirtelen szúró érzés vagy épp ellenkezőleg, a tompa zsibbadás, sőt a fájdalom kisugározhat még a lábakba is.
A fokozott terhelésből adódóan elsősorban az ágyéki-keresztcsonti gerinc a leginkább érintett, ez a szakasz a legsérülékenyebb, melyekhez korunk mozgásszegény életmódja, a helytelen testtartásban végzett ülő munka, vagy fizikai munka esetén a megerőltetés nagyban hozzájárul.
A derékfájás gyakori oka a csigolyák ízületinek porckopása is. Ekkor az ízületeket borító porcfelszín elvékonyodik, töredezetté válik, majd lassan felszívódik.
A porcfelszín hiányában aztán az ízületben olyan részek surlódnak, amelyek természetes helyzetben nem, ez okozza a fájdalmat.
Milyen okai lehetnek a derékfájásnak?
- A gerinc szalagjainak megbetegedései - húzódás, esetleg szakadás.
- A gerinc melletti izmok gyengesége, sérülése.
- Növekvő testsúly, elhízás - a túlsúly nagy terhelést jelent az ágyéki gerincnek
- Hirtelen lehűlés - pl. izzadás, napozás után hidegben tartózkodás.
- A gerinc kisízületeinek kopása - artrózisos elváltozások
- A porckorongok kopása.
- Gyulladásos folyamatok - ezek érinthetik az izmokat, csigolyákat, kisízületeket, porckorongokat is
- Csontritkulás, mely a gerinc stabilitásának csökkenése, esetleg kóros, sérülés nélküli csigolyatörések által okoz fájdalmat.
- Vesebetegségek, nőgyógyászati betegségek.
- Daganatos elváltozások, melyek a csigolyákat érintik.
- Pszichikai problémák, depresszió - a fizikai okok mellett a lelki okokkal is számolni kell, a gyakori szorongás, aggódás is okozhat derékfájást
A gerincet ért folyamatos rossz terhelés eleinte visszafordítható elváltozásokat okoz. Ilyenkor még csökkenthetők, megszüntethetők a tünetek és nem lesz maradandó károsodás. De ha nem kezeljük a problémát, akkor olyan elváltozások alakulhatnak ki, melyeket később esetleg már nem lehet teljesen megszüntetni.
Mik lehetnek a következmények?
Felborul az izomegyensúly
A csigolyák közötti kisízületek, szalagok károsodása - kialakulhat kopás, gyulladás, kisízületi blokkok és hypermobilitás
Porckorongsérv - ez nyomást gyakorolhat a kilépő ideggyökre, ami nagy fájdalmat okoz
A gyulladásos jellegű fájdalomra egyes gyógyszerek, megfelelő étrendkiegészítők, gyulladásgátló krémek nyújthatnak hatékony segítséget, a mechanikai eredetű derékfájásra a megfelelő, célzott mozgásterápia, gyógytorna, a nagyon súlyos problémákra pedig gyakran már csak a konzervatív vagy műtéti beavatkozás jelenti a megoldást.
Az eredményes kezeléshez azonban mindenekelőtt meg kell állapítani derékfájást kiváltó okokat.
Mit tegyünk a fájdalom csökkentéséért?
Akut derékfájdalom esetén legegyszerűbb fájdalomcsillapítás a helyes pozíció megtalálása. Találjuk meg azt a pozíciót, amelyben legkevésbé érezzük a derekunkba hasító fájdalmat. Az első néhány napban mindenképpen a kemény fekhelyen való fekvés ajánlott, csak indokolt esetben engedélyezett a felkelés.
Kerülni kell a túlzott meleget abban az esetben, ha a közelmúltban ideggyulladással bajlódtunk.
Krónikus vagy lokális derékfájdalom esetén azonban hatásos lehet a meleg zuhany vagy a hőpárna használata, mert ezek lazítják a kényszerpozícióba merevedett izmokat.
Ilyenkor jó hatású lehet az izmok görcsének enyhítésére a masszázs, mivel ez oldja a merevséget.
Érdemes beszerezni különböző természetes eredetű gyulladáscsökkentőket.
Ha a fájdalom már elviselhető, és mozgásra sem jelentkezik erősebb fájdalom, érdemes beiktatni napirendünkbe a gyógytornát is, ami segít megelőzni a derékfájás kiújulását.