Negyven év felett már egyre többen panaszkodnak a fájó nyak-, váll-, derék-, térd- vagy ujjízületek miatt, és sajnos egyre több fiatalt is érint manapság a porckopás.
A fájdalom lehet az első jel
Az ízületeinkre sokszor csak akkor kezdünk odafigyelni, amikor már fájnak. A fájdalmak főleg az ízületek terhelésére, mozgására jelentkeznek, nyugalomban sokszor megszűnnek. Az artrózis - porckopás általában lassan alakul ki, ám gyakran fájdalommal, idővel pedig mozgáskorlátozottsággal is járhat.
Eleinte csak azt tapasztaljuk, hogy hosszabb pihenés után az első pár lépés nagyon nehéz, fájdalmas, főleg a csípő- vagy térdízületi artrózis esetén, majd később az ízület bejáródik, ilyenkor a fájdalom mérséklődik.
A fájdalom kisugározhat egyik testrészből a másikba is, néha azt sem könnyű megállapítani, hogy melyik ízületből ered. A nyugalomban is jelentkező fájdalom gyulladásra utal, ami gyakran az artrózissal együtt jelentkezik.
Az ízületek csontvégeit ízületi porcok borítják, ezek teszik lehetővé a csontok számára a súrlódásmentes mozgást. Az ízületeket borító porc azonban az artrózis következtében fokozatosan elvékonyodik, és később esetleg már el is tűnik. A porcszövet érdessé válik és alatta a csont megvastagodik. Végső stádiumban a csontvégek már összeérnek, a csontok egymáson surlódnak, ilyenkor viszont már nagy fájdalom és gyulladás is jelentkezik.
Az artrózisos folyamat azonban a legtöbb esetben megelőzhető, lassítható vagy megállítható lenne. Ehhez viszont szükséges az ideális súly megtartása, a megfelelő mozgás, egyes ízületek egyoldali terhelésének elkerülése, valamint fontos a megfelelő porcvédő szerek alkalmazása.
Az artrózisos megbetegedéseknél nagyon fontos az időben elkezdett kezelés, hiszen minél tovább halogatjuk, annál hosszabb lesz a felépülési idő!
Az megfelelő terápia viszont segít lerövidíteni ezt az időt, és hozzájárul ahhoz, hogy ismét fájdalommentes életet élhessünk.