Mitől fáj a vállunk?

 

Vállfájdalom kialakulhat hétköznapi feszültség, izomgörcs miatt, túlerőltetés, sérülés következtében, de akár gyulladás is okozhatja.

A szervezet gyulladásai szintén kihathatnak az ízületekre, okozhatják azok fájdalmát, a vállét is. Ha a fájdalom a vállból már a karba is kisugárzik, állhat a hátterében ideggyulladás. A vállfájdalom több reumatológiai kórképnek is lehet tünete. Tipikusan ilyen az artrózis (porckopás), ha az erősen érinti a vállízületeket, tehát azok nagyon el vannak kopva. Ilyenkor jellemzően tompa, állandó fájdalom érezhető. Jelentkezhet rheumatoid arthritisnél (sokízületi gyulladás) is ilyen tünet.

A vállízület valójában nem egy hanem több ízület, amelyeket inak, izmok tartanak és kötnek össze - ennek köszönhető a karok széles tartományú mozgástere.

A váll mobilitásának előnye mellett megvan a maga gyengesége. A váll struktúrája miatt fennáll a lehetősége annak, hogy az instabilitás és a lágyrészek és csontos részek ütközése betegségek kialakulásához és fájdalomhoz vezet.

A vállfájdalom megjelenhet a kar mozgatására, fekvéskor, vagy fennállhat állandóan, lehet múló, vagy folyamatos.

A fájdalom minden esetben egy jel a szervezetünktől. Fizikai és lelki okok egyaránt állhatnak az észlelt fájdalom mögött, ezen a területen gyakori a betegségek, gyulladások halmozódása.

A váll fájdamát számos betegség vagy ártalom okozhatja. A feszültség, stressz is okozhat panaszokat, amelynek következtében nyaki és válltáji görcsös fájdalom jelenik meg. A rossz, helytelen testtartás következtében is kialakulhat vállfájás.

Nagy szerepe van a pontos diagnosztikának, ha fájdalmainkért krónikus vagy akut ártalom felel. A váll ugyan laza ízületi tokban található, az ízület felépítése miatt  mégis nehezen hozzáférhető.

Külsőleg kenőcsökkel, krémekkel nehéz oda eljuttatni a szükséges hatóanyagokat bármilyen egészségügyi probléma kezelésénél. Kialakult gyulladás esetén a szervezetnek is nehézkes ezen a területen  biztosítani a fokozott anyagcserét és vérellátást.

Fontos a  vállfájdalom megelőzése

Érdemes az alábbiakra is figyelmet fordítani, ha el akarjuk kerülni a vállfájást:

       

  • Kerüljük a nehéz dolgok hirtelen emelését.
  • A helyes testtartásra ügyelni kell, akár ülő, akár fizikai munkát végzünk.
  • Igyekezzünk minél rövidebb ideig egy helyben ülni.
  • A megfelelő fizikai állapot megőrzése segít a vállízület egészségének óvásában. Az izomzat erősítése és nyújtása egyaránt javasolt.
  • Kerülendő a túlterhelés, de a fizikai inaktivitás is
  • A gyakran használt dolgokat tartsuk kényelmesen elérhető magasságban, hogy elkerüljük a rossz mozdulatokból adódó vállfájdalmat.

 

A vállfájdalom kialakulásának okai lehetnek

  • A mechanikus sérülésből adódó fájdalmak a leggyakoribbak (porckopás, ingyulladás, nyáktömlő gyulladás, stb.)
  • Mozgáshiány, ülő- életmód és munka
  • Letapadt, görcsösen feszülő izmok
  • Tartós  stressz
  • Helytelen testtartás, gerincferdülés

 

A vállfájdalmak kezelése minden esetben a kiváltó okoktól függ. Ha azt valamilyen alapbetegség, például rheumatoid arthritis okozza, akkor azt kell kezelni, illetve enyhíteni kell az egyéb gyulladásokat.

Szükség lehet gyógytornára, fizikoterápiára is. Fontos, hogy az érintettek otthon is naponta tornázzanak aszerint, ahogy azt a gyógytornász megtanítja nekik

.A patikában kapható kenőcsök alkalmazása hatásos, de önmagában a probléma okát nem képesek megszűntetni.

A természetes fájdalomcsillapítás folyamatában nem csak tüneteket kell kezelni, hanem meg kell szüntetni a gyulladást, hogy kezelni lehessen a kiváltó okot. 

Ha a vállfájdalmat elhanyagolják, akkor az krónikussá válhat, és emiatt aztán a mozgásfunkciók erősen beszűkülhetnek.