A szeles, nyirkos, hűvös idő sokszor fokozhatja az ízületi gyulladás tüneteit. A lappangó ízületi fájdalmakat előhozza, a meglévőket pedig felerősíti. A betegeknek ilyenkor lehetőség szerint hatékonyabb gyógymódokat kell beiktatniuk a napirendjükbe.
Tényleg romlik télen az ízületi gyulladás?
A fiataloknál az ízületi fájdalmat sokszor a sportolás közben megsérült, vagy túlterhelés következtében begyulladt ízületek okozzák, ám idősebbeknél a leggyakoribb kiváltó ok az ízületek kopása, az ízületi gyulladás vagy a reuma.
A reuma kifejezés csaknem 200 betegséget foglal magába. Ilyenkor valamelyik testrész vagy szerv kimutatható ok nélküli, krónikus, fájdalmas, a legtöbb esetben gyulladásos megbetegedéséről van szó. A reuma kiváltó oka egyenlőre még nem ismert, de az érintettek azt már tapasztalták, hogy a panaszok a hideg, szeles idő beálltával tovább fokozódhatnak.
A változékony őszi, téli időben ugyanis gyakran először még melegünk van, azután hirtelen jön egy felhő és egyik percről a másikra lehűlhet a levegő. Az ízületi panaszokkal küszködők ilyenkor azt tapasztalhatják, hogy a lappangó ízületi gyulladást fellobbanthatja a felhevülés utáni lehűlés, a nyirkos hideghatás fokozza az izomfeszülést és – görcsöt, és ez ugyancsak fájdalomhoz vezet.
A szél, a hideg leginkább hát- és derékfájást, fejfájást vagy nyaki fájdalmakat vált ki, ám a térdízület fájdalma gyakran a túlsúly és a lábak rossz vérkeringése miatt keletkezik.
A testszövet savanyodása ugyancsak elősegíti a gyulladásos folyamatok kialakulását.
A vegetativ idegrendszer változásai az izmok, ízületek vérkeringését is befolyásolják, de gyakori fertőzések vagy gyenge immunrendszer is okozhat ízületi fájdalmakat vagy gyulladást.
Elsődleges mindig az ízületi fájdalom okának a kezelése
Sokan nem akarnak függeni a fájdalomcsillapítóktól és esetleges mellékhatásaiktól. Jó ha tudjuk, hogy nem csak a fájdalomcsillapítók segíthetnek a panaszokon. Több tudományos fórumon is foglalkoztak már azzal hogy a legtöbb fájdalomcsillapító fokozza pl. a szívinfarktus kockázatát. Ízületi panaszok kezelésénél is érdemes tehát természetes megoldásokat, fizikoterápiát, természetes táplálékkiegészítő készítményeket alkalmazni.
Az életmódváltás, a megfelelő porcerősítő készítmények használata és a gyógytorna együttes alkalmazása szintén hatásos az életminőség javításánál.
Az utóbbi években neves nemzetközi kutatók kísérletek során bizonyították a szájon át elfogysztott II-es típusú kollagén ízületekre gyakorolt kedvező hatását is, amely kezeli a kiindulási problémát, táplálja és erősíti az ízületeket. Sokszor hatékony egyéb kezelésekkel kombinálva is. Az érintetteknek nem szabad belenyugodniuk abba, hogy már évek óta szenvednek az izületi problémáktól, hanem keresniük kell a megoldást, hogy enyhitsenek a panaszaikon.
Az ízületi fájdalmak, mozgásszervi megbetegedések ugyanis ma már időben elkezdett terápiával, önálló vagy kombinált módszerekkel hatékonyan kezelhetők!