Minden harmadik irodai munkát végző ember, a fizikai munkásoknak pedig több mint a fele panaszkodik valamilyen mozgásszervi fájdalomra - és ezek közül az ízületi panaszok a leggyakoribbak.
Az ízületi fájdalmak hátterében számos tényező állhat. Okozhatja sérülés, fertőzés, gyulladás, autoimmun betegség és porckopás egyaránt - utóbbi az ízületek leggyakoribb betegsége, a felnőtt lakosság 15-20 százalékát érinti.
A tompa fájdalmat az ízületeinkben eleinte csak erős megterhelést követően érezzük - ez lehet az első figyelmeztető jel, hogy nincs minden rendben.
Csak később jelentkezik a tipikus ízületi kopásra jellemző, a mozgás indításakor érzett fájdalom. Ekkor hosszabb pihenés után nehéz az elindulás, a csípő, térd fájdalmas és merev. Néhány lépés után a járás már könnyebbé válik, a fájdalom enyhül. Egy idő után már mozgás közben is erős a fájdalmat érzünk, ami később állandósul. Néha csak bizonyos mozgás vált ki fájdalmat – például a lépcsőn le- vagy felfelé járás. Jellemző a működőképesség csökkenése is, amitől az ízület mozgathatósága, de terhelhetősége is egyre korlátozódik, például felálláskor vagy sportoláskor. Emellett ízületi zörejek, ropogás, súrlódás vagy recsegés jelentkezhetnek.
Az ízület megduzzadhat, és ettől nagyobbnak tűnik. Nem ritka, hogy az ízületet körülvevő izomzat veszít az erejéből, és fájdalmasan megfeszül.
Nyugalomban is jelentkező fájdalom gyulladásra utal. A térd azonban gyulladás hiányában is fájhat fekvéskor is, mert a térdet nehéz fekvő helyzetben jól elhelyezni.
A fájdalom az egyik testrészből a másikba sugározhat, így sokszor azt sem könnyű megállapítani, a hiba melyik ízületben rejlik.
A fájdalom ugyanis nem mindig az érintett ízületben jelentkezik. Csípőízületi artrózis okozhat fájdalmat a térdben is, térdízületi artrózisos fájdalom a sípcsontba is sugározhat.
Az orvosok megkülönböztetnek “néma“, “manifesztálódott” és “aktiválódott” artrózist.
A néma artrózisnál az érintettek még nem éreznek panaszt, vagy nem csökkent az ízületek működése, de a röntgenfelvételeken már láthatók a degeneratív elváltozások.
Ha az ízület fájdalmas és korlátozódik a mozgathatósága, már manifesztálódott az artrózis.
Az aktiválódott artrózis erős fájdalommal jár, jellemző az ízületi nyálkahártya akut gyulladásos reakciója, a térdduzzanat, az ízületi folyadék felgyülemlése, az ízület korlátozott mozgásképessége.
Az artrózis diagnózisát a tünetek és a vizsgálatok alapján állapítják meg. Az orvos felméri, mennyire érzékenyek az érintett ízületek, korlátozott-e a mozgásterjedelmük, csökkent-e a stabilitásuk, észelehető-e a jellegeztes ízületi kattogás, van-e duzzanat.
Amint az ízületi panaszok, az elinduláskor érzett fájdalom, a reggeli ízületmerevség jelentkeznek, kérjük az orvosi kivizsgálást.
A korai diagnózis fontos a célzott terápiához.
A röntgenfelvételeken a rendellenességek sokszor már csak a betegség előrehaladott stádiumában láthatók.
Az artrózis tünetei általában fokozatosan jelentkeznek, és lassan egyre súlyosabbá válhatnak. Nem csak a fájdalom jelent problémát, hanem a mozgáskorlátozottság és az életminőség-romlás is, a betegek pedig sokszor már belefáradnak abba, hogy orvostól orvosig járkálnak.
Előzzük meg!
Számos vizsgálat igazolta, hogy bizonyos ásványi anyagok és vitaminok hiánya is nagyban hozzájárul a betegek állapotának romlásához.
Ugyanakkor a megfelelő porcvédő szerek - mint a kollagén - gátolják az ízületi porcok lebomlását és elősegítik az újjáépülésüket, biztosítják a porc egészséges szerkezetének megőrzését és az ízületek normál működését.