A legtöbb esetben gond nélkül kigyógyulunk egy megfázásból, de ha nem pihenjük ki magunkat, és nem kezeljük megfelelően a tüneteket, könnyen egyéb szövődményes betegséget is szerezhetünk.
A rheumatoid arthitis kialakulásánál ugyan nem ez a jellemző, de nem árt vigyázni, mert sokszor egy elkapott fertőzés vagy egyszerű megfázás is hozzájárulhat azokhoz a folyamatokhoz, amik kiváltják ezt az alattomos betegséget – állítják a szakemberek.
A rheumatoid artrhitis autoimmun betegség , ilyenkor az immunrendszer, melynek a külső kórokozók elleni védelem a feladata, a szabályozás zavara következtében saját sejtje ellen is termel ellenanyagokat, amik aztán az ízületek fájdalmas gyulladását okozzák.
A betegség elsősorban a nőket veszélyezteti, a nőknél háromszor gyakrabban alakul ki, mint a férfiaknál. Legtöbb esetben 30-50 éves korban kezdődik, de van időskori, 60 év felett kezdődő formája is.
Többnyire a kezek és lábak ízületeinél jelentkezik először, de a csukló, a térd, a váll és a boka ízületeit is megtámadhatja. A fájdalomhoz reggeli ízületi merevség, fáradékonyság, gyengeség, rossz közérzet, esetleg hőemelkedés, láz is társulhat.
A tünetek a végtagokon általában szimmetrikusan jelentkeznek, például egyszerre mindkét kéz ujjain. A gyulladás károsítja az ízületi porcot és a csontot is, és deformitások, összenövések jöhetnek létre.
A betegség kezdődhet lappangva, ami annyit jelent, hogy először csak néhány ízület fájdalma érezhető, majd innen terjed át a többire, de az is lehet, hogy már a kezdetektől fogva jelentkezik szinte az összes ízületben.
A fájdalom és a duzzanat az érintett ízületek funkciójának csökkenését okozza, nehezedik a kézhasználat, a tárgyak megfogása, a járás. Később, az ízületek tönkremenése különböző deformálódásokat okoz, amelyek szintén nehezítik működésüket.
Sokszor nehéz felismerni
Fontos, hogy a rheumatoid arthritist idejében felismerjük, és legyen alkalmunk a betegséget befolyásoló gyógyszerrel való kezelést még a korai stádiumban megkezdeni.
Mivel a betegség tünetei jellemzően lappangva fejlődnek ki, időről-időre erősödnek, majd enyhülnek, ezért könnyen előfordulhat, hogy a páciens csak hosszabb idő elteltével fordul orvoshoz.
A reumatológus szakorvosok szerint azonban van néhány intő jel, amire érdemes odafigyelni. Ilyen az ízületek fájdalmas duzzanata, merevsége különösen alvást követően és pihentetés után.
Az érintett ízületek mozgékonysága éppúgy csökkenhet, ahogy a hozzá tartozó izmok ereje is. Az is előfordulhat, hogy az ízületi fájdalom hőemelkedéssel jár, amit a laikusok a leggyakrabban a kezdődő influenza tüneteivel kevernek össze.
A korai felismerés és a kezelés mielőbbi megkezdése nagyon fontos: így lehet az állapotromlást a leghatékonyabban megelőzni. A betegség legpusztítóbb szakasza az első két év, és a betegek 15-20 százalékánál súlyos mozgáskorlátozottság is kialakul.
Együtt lehet vele élni
Bár korábban szinte biztos volt, hogy az érintett terület a betegség miatt deformálódik, a modern gyógyszereknek és a terápiás kezeléseknek köszönhetően erre ma már egyre kisebb az esély.
Ha a rheumatoid arthritis diagnózisa felállításra került, a terápia során különböző kiegészítő gyógyszereket is kap a páciens, amely adott esetben lelassíthatja, vagy akár meg is állíthatja az ízületi károsodás súlyosbodását. Ezek a modern gyógyszerek az utóbbi években hatékonyan segítenek a betegség kezelésében.