Az ízületi porckopás napjainkra népbetegséggé nőtte ki magát. Nem csak az idősebbek szenvednek a tünetektől, ez az alattomos kór nem kíméli a túlsúlyosokat sem, sőt, gyakran élsportolók, jó kondícióban lévő fiatalok is áldozatául eshetnek a betegségnek.
Rengeteg formáját különböztetik meg, leggyakrabban talán a térdartrózisról, a térd ízületeinek megbetegedéséről hallhatunk, de ugyanilyen fájdalmas és kellemetlen az ujjakat és kezeket érintő válfaja is.
Minden páciens első kérdése: miért
Mivel lassú kialakulású betegségről beszélünk, ami sok esetben évekig lappang, ezért gyakran az orvosok sem tudnak konkrét okot társítani a kialakuláshoz. Ezt primer formának nevezzük.
A szekunder formát több szempont alapján rangsorolhatjuk, szó eshet genetikai, veleszületett rendellenességről, korábbi baleset folyományáról, de munkaköri ártalomról is.
Régebben a gépírók körében volt gyakori a kezet, ujjakat támadó artrózis, de a zongoristák is szenvedtek/szenvedhetnek tőle.
A technológiai fejlődéscunamik korában viszonylag ritka az olyan munkahely, ahol nem kell számítógépet használni, naponta több tíz e-mailt megírni, folyamatosan kattintgatni az egeret. Ez az igénybevétel nagy szerepet játszhat a betegség kialakulásában.
Felejtse el a teniszkönyököt, már az egérkéz tarol
Csakúgy, mint a teniszkönyök esetében, ahol a kar, kéz, valamint a feszítő izmok folyamatos, egyoldali terhelése miatt alakul ki a gyulladás, mára megtanulhattunk egy új fogalmat is az egérkezet, amely betegség nevéhez hűen a helytelen egérhasználat miatt kialakult ízületi, valamint ínhüvelygyulladást takarja.
A csukló túlterhelése következtében az izmok görcsösöen összehúzódnak ez okozza a gyulladást. Általában nőknél gyakoribb az előfordulás, ugyanis genetikai felépítésükből fakadóan gyengébb az ízületeket stabilizáló izomzatuk.
Ne csapja be önmagát
Legtöbbünk, mikor saját egészségéről van szó, hajlamos elsiklani a kisebb kellemetlenségek felett. Bár néha belenyilall a fájdalom a fogunkba, mégsem keressük fel fogorvosunkat, gyakran sajog a vállunk, de könnyen a frontra fogjuk. Az ízületi megbetegedéseknél is sokan addig halogatják a szakember felkeresését, amikorra már elviselhetetlen a fájdalom!
Ezért később hatalmas árat lehet fizetni.
A kézben, csuklóban jelentkező artrózis első tünetei a merevségérzet és a mozgatás következtében érzékelhető fájdalom. Az elején még időszakos, későbbiekben már egy csésze kávé felemelése, egy palack kibontása is kínokat okozhat.
Mindez odáig fokozódhat, hogy az érintett már aludni sem bír, mert éjszakánként is nyilallnak az ízületei.
Megjelenhetnek a bütykök, könnyen és gyakran bedagadhat a kéz, csukló, valamint az ujjak, deformáció jöhet létre, csökken a mozgástér.
A probléma időben történő felismerése, szakember felkeresése, majd a megfelelő kezelés mindig megelőzheti a hosszabb távú és komolyabb betegség kialakulását. Nem legyinthetünk, ha hasonló tüneteket tapasztalunk.
Mi történik egy kezelés során?
Ízületi porckopásos tüneteknél az orvosok fizikális, valamint vérvizsgálatot alkalmaznak, indokolt esetekben az ízületi résből folyadékmintát vesznek. Képalkotó technikákkal, mint röntgen, CT, computer tomográfia, további szűréseket készítenek, hogy felállítsák a helyes diagnózist.
Az előbb említett vizsgálatok során tudják ellenőrizni, mennyire van beszűkülve az ízületi rés, milyen állapotban van a porc.
Nem ritka, hogy artográfiai vizsgálatot is elrendelnek, ebben az esetben légnemű, vagy folyékony kontrasztanyagot fecskendeznek az ízületbe, majd röntgenképpel vizsgálják az ízület szerkezetét, kontúrját.
A diagnózis felállítása után
Az első tanács, amit a kéz ízületeinek védelmében, artrózis esetén meg kell fogadnunk, hogy csökkentjük a terhelést.
Ha a folytonos gépelés, valamint nem megfelelő egérhasználat a probléma forrása mindenképpen redukálni kell ezeket a cselekvéseket, ideális esetben a kezelések idejére teljesen beszüntetni.
Gyulladáscsökkentők, fizikoterápia, gyógytorna és megfelelő porcerősítő, porcregeneráló készítmények fogyasztása / CH-Alpha / is erősen ajánlott, amik manapság már erős hatásmechanizmussal bírnak!
Ha az érintett egyén betartja az előírásokat, megfelelően alkalmazza a terápiát, a tünetek csökkenése várható, és az élete ismét hasonlóan teljes lehet, mint a problémák kialakulása előtti időszakban.