Ha zsibbad a jobb vagy bal kezünk, az akár krónikus betegség tünete is lehet.
Ugyan a zsibbadás a legtöbb esetben rövid időn belül magától is elmúlik, a hosszabb ideig tartó, esetleg rendszeresen visszatérő, a hétköznapi tevékenységeinket is akadályozó zsibbadás okát azonban ajánlatos kivizsgáltatni.
Különösképp a túlerőltett csukló és kézfej okozhat kellemetlen, égető fájdalmat, zsibbadást. Gyakran ezek a területek fokozott és állandósult igénybevételkor megvastagodhatnak és bedagahatnak, hosszabb távon az idegek is sérülhetnek.
Mi okozhatja leggyakrabban a kézzsibbadást?
- Tartós fizikai megterhelés: pl. a kerti munka vagy az egyoldalúan végzett tevékenység (számítógépezés)
- Baleset: kéztőcsont sérülés
- Meszesedés a kéztő alagútban
- Csontkinövés
- Hormonális hatások
- Cukorbetegség
- Krónikus alapbetegségek: pl. Parkison-kór
- Idegbecsípődés
Mi történik, ha túlterheljük az izmokat?
A tartós megerőltetés hatására az inak, az idegek és az erek nyomás alá kerülnek. A fokozott, hosszantartó nyomás következményéként az ínszalagok megvastagodhtnak és bedagadhtanak, ami pedig a kéztőalagút szűkületéhez vezethet. Ilyenkor vérellátás a kézfejben és az ujjakban lelassul, ezáltal az erek és az idegek funkciója csökken. Így kialakulhat a zsibbadás, és fájdalom keletkezhet, ami további nyomás hatására, pl. kézfej ökölbeszorításakor még inkább fokozódik.
A csökkentett vérármalás és nyomás okozhat idegvégi sérüléseket is. Az idegkárosodás velejárója lehet, hogy a szorítőerő csökken, a tárgyak a kézből kieshetnek.
Ha a kéztőalagútban a középidegre gyakorlot nyomás megnő, beszélhetünk az egyik leggyakorabbi kézbetegségről a kéztőalagút szindrómáról.
Hogyan ismerjük fel a kéztőalagút szindróma tüneteit?
- Fájdalom
- Zsibbadás, főleg éjszakánként
- Érzsészavar
- Bizsergés
- Nyomásérzékenység a csukló tenyéri felszínén
- Szorítóerő a kézben csökken, funkciózavar lép fel
- Kéz kisizmai elsorvadnak
Hogyan kezeljük a kéztőlalagút szindrómát?
- Gyógytorna: Ha a tünetek a túlzott fizikai megterhelés következményeként alakultak ki, akkor a célzott gyógytorna segíti a regenrálódást. A csukló és ujjak megfelelő átmozgatásával serkenthetjük a véráramlást, ami csökkenti a gyulladást és elősegíti a gyógyulás folyamatát.
- Maszírozás: óvatos, enyhe maszírózó mozdulatokkal javíthatjuk a kéztőben vérellástást.
- Ultrahang: fájdalomcsillapító hatású, célzott területre alkalmazható.
- Injekciós kezelés, ill. sebészeti beavatkozás: balesetek következtében kialakult kéztőszindrómánál és a legsúlyosabb estekben gyors megoldásként műtéti beavatkozáshoz folyamadhatnak.
Ezek a házi praktikák is segíthetnek enyhíteni a tüneteket:
A meleg vizes borogatás serkenti az adott terület vérkeringését és segít ellazítani a görcsösen összeránduló izmokat. Mártsunk egy tiszta törülközőt meleg vízbe, csavarjuk ki, és tegyük 5-10 percre az érintett területre. Többször is megismételhetjük! Ha éppen nincs kéznél törülköző, az is segíthet, ha meleg vizet folyatunk a kezünkre.
Óvatos masszírozással is javíthatjuk a vérkeringést- körkörös mozdulatokkal, a szív irányába masszírozzuk át a zsibbadt területet.
A csuklókörzések vagy a kéz ökölbe szorítása, majd az ujjak kinyújtása szintén jót tesz a zsibbadt kéznek. Az is segíthet, ha megemeljük a kezünket - nyújtsuk a kezünket a fejünk fölé, és próbáljuk meg 2-3 percig ebben a helyzetben tartani.
Mit tegyünk a megelőzés érdekében?
- Kerüljük a tartós egyoldalú fizikai megerőltetést. Tartsunk gyakori szünetet az ilyen jellegű tevékenységeknél.
- Tornáztassuk gyakran és rendszeres a kézfejet is.
A fájdalom és a gyulladás a csuklóban azonban lehet kopásos eredetű is, főleg akkor, ha kezeinket éveken át nagy igénybevételnek tettük ki. Ilyenkor a fájdalom mellett a fő tünet az ízületek merevsége, duzzanata, reggel sokszor fél órába is telhet, mire annyira átmozgatjuk az ujjainkat, hogy teljesen működőképesek legyenek.
Ilyenkor a mozgási tartomány beszűkül, kezünk szorítóereje is csökkenhet és gondjaink lehetnek a finom mozgásoknál is.
Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, mindenképpen érdemes kivizsgáltatni az okokat , mivel a csuklóízületi porckopás kezeléséhez ajánlott a megfelelő porcvédő szerek és speciális gyógytorna igénybevétele is .