Nem is gondolnánk, milyen hatalmas erők hatnak a csípőízületre a mindennapi tevékenységeink során.
Járáskor a csípőre ható erő a testsúly 2,5-szeresének felel meg. Lépcsőn felfelé haladáskor ez az erő a testsúly 3-szorosa. Futáskor pedig a testsúly 4,5-szerese.
A csípőhöz közvetlenül kapcsolódó izmok, a törzs és az alsó végtag izmainak teljes összjátéka kell ahhoz, hogy mindez problémamentesen működjön.
Ha valamelyik láncszem nem működik megfelelően, meg kell keresni ennek okát.
- Merevség. Ez általában rövid időn belül akár önmagától is elmúlik. Érdemes lehet valamilyen izomlazítót is használni. Ilyenkor a kimozgatás is jótékony hatású. Ehhez feküdjünk le a földre, a hátunkra. A vádlinkat tegyük fel egy székre - így a lábunk derékszögben lesz meghajlítva. A térdeink közé tegyünk egy párnát és nézzünk egyenesen felfelé. A karjainkat vállmagasságban tegyünk ki oldalra úgy, hogy a tenyereink felfelé néznek. Ebben a pózban a térdeinkkel nyomjuk össze a párnát, majd ernyesszük el az izmainkat. Ezt a párna összenyomást hússzor ismételjük meg.
- Csípőgyulladás. A hosszabban fennálló csípőfájdalom utalhat gyulladásra is. Ilyenkor hatásos lehet pl. az omega-3 zsírsavak fogysztása. Ez a reumás csípőfájdalomkor is hatásos. Omega-3 zsírsavat az olajos húsú halakban, például makrélában találhatunk.
- Artrózis, vagyis az ízületi kopás. A kopás kezdeti szakaszában valószínűleg pihentetést és gyógytornát fognak javasolni az orvosok. Ilyen esetben a rendszeres, de kíméletes mozgás sokat segíthet. Például az úszás és a kerékpározás nagyon jó hatású. Fontos, hogy ne hagyjuk el magunkat, mert az izmok megerősítése, karbantartása sokat enyhíthet a fájdalmakon.
Már fiatal felnőtt korban is megjelenthetnek olyan ízületi degenerációk, melyek a csípő ízület kopásához vezethetnek.
Csípőfájdalom létrejöhet elhízás, túlterheltség és mozgásszegény életmód hatására, társulhat derékfájdalom és térdfájdalom mellé.
A veleszületett csípőízületi kórképek és különböző endokrin betegségek is okozhatnak csípőfájdalmat, degenerációt.
Az érintettek testük különböző területein érezhetik a kellemetlen tüneteket, attól függően, hogy mi okozza a csípőfájdalmat:
- Combon
- Csípőízületen belül
- Lágyékon
- Csípőízületen kívül
Sokszor a fájdalom mozgás közben erősebbé válik, főleg akkor, ha ezt ízületi gyulladás okozza. Néha ilyenkor még mozgáskorlátozottság is felléphet.
Kóros izomfeszülések hatására nyomás alá kerülhetnek az alsó végtagra kilépő idegek, melyek kisugárzó fájdalmat és zsibbadást okozhatnak.
A csípőízületi szalagokat és az ízületi porcot az ágyéki gerinc stabilitásának hiánya során extrém terhelés éri, melynek következménye csípőfájdalom, ami mozgásbeszűküléshez, degenerációhoz vezet.
Csípőízületi degeneráció
A csípőízületi degeneráció során az ízületek csúszását biztosító porcfelszínek fokozatosan elvékonyodnak, akár teljesen el is kophatnak. Ennek következtében meszesedések alakulhatnak ki az ízületi felszínek peremsarkain, az ízületi nedv keringése romlik és csökken a kenő hatása, az ízületi belhártya pedig megvastagodik.
A lekopott porcfelszínek vastagsága és a velejáró gyulladásos folyamatok erőssége határozza meg a csípőízületi degeneráció súlyossági fokát.
Tünetek
A tünetek az enyhe csípőfájdalomtól és mérsékelt mozgásbeszűküléstől a beteg munkaképtelenné válásáig terjedhetnek - főleg ha a betegség mindkét csípőízületet érinti.
A fájdalmas csípő kímélete jellegzetes sántítást eredményez, majd az ízület mozgás-beszűkülésének jelei mutatkoznak. Először a csípő befelé fordítása lesz nehezített, aztán szép lassan minden irányban romlik a mozgásfunkció.
A betegség lefolyása krónikus, tünetmentes és fájdalmas periódusok váltják egymást
A súlyos mozgáskorlátozottságot, ízületi mozgásbeszűkülést okozó artrózis általában jelentős röntgenelváltozást mutat.
Van, amikor az idült ízületi gyulladás már olyan súlyossá válik, hogy a fájdalmak állandósulnak, vagy a csípőízület deformálódik. Ilyenkor sokszor már csak a csípőprotézis műtét jöhet szóba!
Mit tehetünk a fájdalom és a merevség enyhítése érdekében?
Egyik módja lehet a fájdalom csökkentésének, ha naponta néhány alkalommal 15 percig jegeli a fájdalmas területet. Ezután próbálja meg pihentetni az érintett ízületet addig, amíg jobban nem érzi magát.
Ha ízületi gyulladása van, akkor a csípőízületet nem megterhelő gyakorlatok, például nyújtás csökkentheti a fájdalmat és javítja az ízület mozgékonyságát.
Az úszás is jótékonyan befolyásolhatja az ízületi gyulladást. Az úszás és a fizikoterápia kombinációja szintén segíthet az állapot javításában.