Amikor valaki krónikus fájdalomtól szenved, magától értetődően igyekszik mindent megtenni, hogy megszüntesse, vagy legalább enyhítse azt.
Sokszor azonban ez nem könnyű feladat, pláne akkor, ha nem tudunk, vagy nem akarunk napi szinten gyógyszereket szedni, esetleg már szedünk, de még így is küzdenünk kell a fájdalommal.
Ilyenkor kerülnek képbe a különböző házi praktikák, mint például a borogatás.
Egészen meglepő azonban, hogy mennyire ellentétes tanácsokat kaphatunk ezzel kapcsolatosan, különböző forrásokból. Van, aki a hideg borogatásra esküszik, mások pedig a melegre – nehéz eldönteni, hogy mivel tesz magának tényleg jót az ember, és mi az, amitől hiába is reméli a javulást.
Talán nem túl meglepő, hogy a fájdalom okától, természetétől is függ, hogy melyik borogatás fog beválni.
Mikor jó a hideg borogatás?
Akut fájdalmaknál kiváló a hirtelen enyhítésre, tehát például sérülések, húzódás, zúzódás, esetleg csonttörés esetében. És bizony a gyulladás tüneteire is a hideg borogatás lesz a megoldás, a melegtől ebben az esetben általában csak rosszabbodik a fájdalom.
Amennyiben tehát az ízületi fájdalom oka gyulladás, a hideg borogatás jó választás fájdalomcsillapítók helyett vagy mellett. De ez nem jelenti azt, hogy ízületi gond esetén minden alkalommal a hideg borogatás a jó döntés, ugyanis ennek a fájdalomnak nemcsak gyulladás lehet az oka, hanem például porckopás is.
Mit tehetünk a porckopással?
Porckopás esetén a meleg jelenthet megoldást – ezt már általában az is jelzi, hogy aki porckopástól szenved, az gyakran úgy érezheti, hogy „csontjáig hatol a hideg”, és ilyenkor a meleg esik jól.
Nos, nem véletlen a jó érzés: ez tényleg jót tesz az ízületeknek, amennyiben kopás miatt fájnak. Legjobb, ha folyamatosan melegben tudjuk tartani az érintett területeket, de az alkalmankénti melegítés is jóleső érzés
lehet.
Persze a borogatás akkor tud igazán hatékony lenni, ha jól csináljuk.
Ez nyilván furcsán hangzik elsőre, adódik a kérdés, hogy mégis hogyan lehet rosszul borogatni magunkat? Rosszul tényleg nem lehet, csak hatástalanul.
El kell találni ugyanis azt a hőfokot, ami a bőrt még nem égeti, nem kellemetlen érzés, de az ízületekre tényleg képes jótékonyan hatni.
Ez a hőmérséklet nagyjából 37-39 fok körül van, de persze egyéni, hogy ki mennyit érez kellemesnek.
Meleget minden lehetséges módon!
Ne csak a klasszikus borogatásban gondolkodjunk, ha porckopással küzdünk!
Érdemes olyan lehetőségeken is elgondolkodni, melyek terápiás jellegűek. Ilyen például a szaunázás, vagy a melegvizes áztatás – ezek nem mellesleg egyéb szempontból is nagyon egészséges, nem utolsósorban pedig kellemes időtöltések, így mindenképpen érdemes velük tenni egy próbát.
A hidegebb hónapokban fordítsunk különös figyelmet a megfelelő öltözékre, és a problémás területeket főleg tartsuk melegen akkor is, amikor kimegyünk. Ilyenkor egyébként is jobban kínozhat a fájdalom, mint a nyári időszakban, nagyobb odafigyelést igényelnek az ízületek ahhoz, hogy ne romoljon drasztikusan az életminőség.
Mindemellett továbbra is fontos porckopás esetén a megelőző kezelés: még ha már szenvedünk is a problémától, a további romlás elkerülése érdekében célszerű porcépítő étrendkiegészítőt fogyasztani. Ha nem romlik tovább a helyzet, a meleg borogatásokra is ritkábban lesz szükség!