Amerikai kutatók, a Journal of Clinical Sleep Medicin nevű szaklapban tették közzé a rheumatoid arthritis és a rossz alvás közti összefüggéssel kapcsolatos felfedezésüket.
Ezek szerint ha kezeljük az alvási problémákat, akkor az egészségi állapot, az életminőség és nem utolsó sorban a reumás panaszok is javulni fognak.
A Pittsburghi Egyetem tudósai, 162 rheumatoid arthritisben szenvedő páciensnél vizsgálták az alvás minősége és a mozgászavarok összefüggését. A résztvevők kétharmada nő volt, átlagéletkoruk 58 év volt, és mindegyik 14 éve szenvedett a betegségben.
A pácienseknek többféle kérdőívet kellett kitölteniük. Az eredményekből a kutatók következtetni tudtak arra, milyen összefüggés van az alvásminőség, a depresszió, a kimerültség, a mozgáskorlátozottság és a fájdalom között.
A rossz alvók többet szenvednek
Az adatok kiértékelése alapján megállapították, hogy a páciensek 61 százaléka rossz alvó. 33 százalékuk alvását hetente legalább háromszor reumás fájdalom zavarta meg. Az éjszaka rosszul alvókat erősebb fájdalmak gyötörték.
Ezt az összefüggést más vizsgálatok is megerősítik. Amikor a folyamatos alvást megszakítja a fájdalom, felerősödnek a rheumatoid arthritis miatt jelentkező panaszok.
„A különböző tényezők sokszor kölcsönösen hatnak egymásra.”- mondta a vizsgálatok vezetője. „Így például az ízületi panaszok miatti mozgáskorlátozottság depresszív hangulatot kelt, felerősíti a fájdalmat, és fokozza a kimerültséget. Mindez pedig hatással van az alvás minőségére.”
"A kutatás legfontosabb eredménye annak a felismerése, hogy a rossz alvás a rheumatoid arthritisben szenvedő pácienseknél összefüggésben van a súlyosabb mozgáskorlátozottsággal, a fájdalom súlyosságával és a kimerültség mértékével.”- hangsúlyozza a vizsgálat vezetője. „Ezek az eredmények megerősítik azt a felismerést, hogy milyen fontos a rheumatoid arthritisben szenvedők alvásproblémáinak orvosolása.” Alvászavarok kezelésére alkalmas szerekkel, vagy viselkedésterápiával kezelik a pácienseket, ezek segítségével próbálják csökkenteni a reumás panaszokat és a mozgáskorlátozottságot.
Kimutatták azt is, hogy azoknál, akiknek problémájuk van az alvással, háromszorosára nő a szívelégtelenség kockázata azokhoz képest, akiknek nincs alvászavaruk. A kockázat fennáll azoknál is, akik nem tudják teljesen kipihenni magukat. A rossz éjszakai alvás és a szívpanaszok közötti összefüggés akkor is fennállt, ha figyelembe vették a dohányzást, az elhízást és más, álmatlanságot, illetve szívproblémákat okozó tényezőket - írták a szakemberek az European Heart Journal szaklapban közzétett tanulmányukban.
Néhány tipp a pihentető alvásért:
- Tartsuk a szobahőmérsékletet 21 C fok alatt - a túlfűtött szoba nehezíti az alvást
- Aludjunk teljesen sötétben - már kevés fény is megzavarhatja a szervezet melatonintermelését, ami fontos a pihentető alváshoz
- Ne tévézzünk a hálószobában - a tv serkenti az agyműködést, ha rászokunk, hogy ágyból tévézünk, tovább tart az elalvás
- Időben feküdjünk le - testünk éjjel 11 és 1 óra között képes a legjobban pihenni
- Két órával lefekvés előtt már ne igyunk - így kisebb az esélye, hogy az éjszakai vizelési inger megzavarja a nyugodt alvást
- Ne együnk cukros ételeket alvás előtt - ez megemeli a vércukorszintet, amitől nehezebben tudunk elaludni, majd miután megemésztettük az ételt, leesik a vércukorszint, amitől felébredhetünk
- Alvás előtt vegyünk forró zuhanyt - alvás közben ugyanis lecsökken a testhőmérséklet
- Kerüljük a koffeint - egyeseknél a koffein hatása sokkal tovább tart, mint másoknál, ezért lehetőleg kerüljük a délutáni kávézást
- Kerüljük az akoholt - bár rövid távon elbágyaszt, de csak felszínes alvást eredményez
- Mozogjunk - már napi 30 perc mozgástól is jobban alszunk
Forrás: netdoktor.de