A térdfájdalom gyakran jelentkező ízületi panasz, mely bármely életkorban előfordulhat. Fiatalok esetében legtöbbször túlerőltetés, sportolás következtében kialakuló nyáktömlőgyulladás, illetve sérülés, idősebbeknél pedig az artrózis, porckopás miatt jelentkezhet a térdízület fájdalma.
A térdfájás leggyakoribb okai lehetnek:
1. Rheumatoid arthritis
Az arthritis ezen formája gyulladásos eredetű, ma még nem tudjuk pontosan, miért támadja meg a immunrendszer az ízületeket. A rheumatoid arthritis károsítja az ízületi tokot és a porcot, aminek következtében a gyulladt, elburjánzott szövet olyan enzimeket termel, amelyek bontják a porc- és lágyszöveteket és a csontot. A betegség jellemzően 20 és 45 év között jelentkezik, nőknél gyakoribb, rendszerint a kéz kisízületein kezdődik az elváltozás, azután betegíti meg a nagyízületeket, így a térdet is. A korai tünetek a fáradtság, rossz közérzet, ízületi fájdalom, duzzanat és az egy óránál hosszabb ideig fennálló reggeli merevség.
2. Osteoarthritis
A 40 év fölöttieknél a térdfájdalom leggyakoribb okozója, az ízületi porcok állapotromlásának végső és fájdalmas eredménye az osteoarthritis. Mivel ez a porc “párnaként” működik a csontok között, elvékonyodása következtében a csontok dörzsölik az ízületek szélét, amely fájdalomérző idegvégződésekkel gazdagon ellátott terület. Bár a probléma bárkit érinthet, azoknál alakul ki korábban, akik fiatalon térdet igénybevevő sportokat űztek, vagy térdsérülést szenvedtek. A korai tünetek közé tartozik a fájdalom, a fizikai megterhelést követő és a reggeli merevség, mely utóbbi általában egy órán belül oldódik.
Ilyenkor az ízfelszíneket borító porcok erőteljes kopása, elvékonyodása következtében az ízület mozgatásakor az ízületi felszínek egymással dörzsölődnek. A sérült porcok károsítják az ízületi tokot, a „térdropogás” mellet ez erőteljes fájdalommal is jár. Jellemző a fizikai terhelést követően jelentkező ízületi merevség, duzzanat is.
3. Sportsérülések
A helytelenül végzett sportgyakorlat miatt alakulhat ki a “futótérd”, a szalagsérülés és a porcszakadás. A “futótérd” esetén az inak gyulladása túl sok vagy helytelen futás, síelés vagy kerékpározás következtében alakul ki. Térd előtti fájdalommal, esetleg duzzanattal járhat. Az erős kötőszövetből álló térdszalagok az ízületet alkotó csontokat kötik össze, és legtöbbször a térd csavarodása vagy az ízületet ért ütés kapcsán nyúlnak meg vagy szakadnak el. Azonnal jelentkező súlyos fájdalommal jár. Az orvosi vizsgálatig nem szabad terhelni!
Ha a térd erősen megcsavarodik, a porcok elszakadhatnak. Ilyenkor duzzanat jelentkezik, a térd kattogni kezd, az ízület fájdalmassá válik. Ekkor fontos a fizikai kímélet, a sérülés gyulladáscsökkentő kezelése.
4. Bursitis
A térdízület „párnaként” szolgáló nyálkatömlőjének gyulladása. Okozhatja fertőzés, hosszantartó térdelés, esetleg a térd sérülése is. Jellemző tünetei a fájdalom és a duzzanat közvetlenül a térd körül. Kezelése pihentetésből, felpolcolásból és gyulladásgátló gyógyszerek szedéséből áll, ritkán sebészeti beavatkozásra is szükség lehet.
5. Íngyulladás
Ha reggel vagy fizikai terhelés után fáj a térd, valószínűleg ízületi kopás áll a háttérben. Ha már beindult a porckopás folyamata, fontos, hogy óvjuk a maradék porcállományt és csillapítsuk a fájdalmat.
A porckopás folyamata időben elkezdett terápiával lassítható vagy megállítható - túlsúly esetén a testsúly csökkentésével, ízületkímélő tornával, és speciális porcépítő készítmények szedésével, mivel előrehaladott esetben sokszor már csak a műtét a választandó megoldás!
A porcok védelméről itt tudhat meg többet