A lábfejben vagy a bokában jelentkező kellemetlen, hasogató fájdalomnak több oka is lehet a sérüléstől az ízületi gyulladásig. A fájdalom pedig az enyhétől akár a terhelésre való képtelenségig is terjedhet.
A nagy igénybevételnek kitett testrészeknél gyakori, hogy a porc szerkezete különböző okok miatt megváltozik és elvékonyodik - pl. erős fizikai munka, kor, betegségek, sérülések.
Az ízületi folyadék mennyisége is csökken, idővel pedig a csonton meszes kinövések keletkezhetnek. Ennek következménye az ízületi tok károsodása, sőt megindulhatnak olyan fájdalmas gyulladásos folyamatok, amik külsőleg is látható duzzanattal járnak.
Tudjuk, hogy az erősen igénybevett ízületek gyorsabban kopnak. Ha pedig még sérülések is érik, akkor a kopásos folyamat még jobban felgyorsul. Ezért a bokaízület különösen veszélyeztetett például a sportolóknál.
A boka egy három csont találkozásánál lévő ízület, amely két fő irányba tudja mozgatni a lábfejet: a testhez közelítve és távolítva. Egy rendkívül teherbíró ízületről van szó, amely a testsúlyunkat viseli állás és járás közben. Ezért érinti annyira kellemetlenül a hétköznapi tevékenységeinket is, ha fájdalom jelentkezik a bokánkban és ezért kell mielőbb felismerni és kezelni a fájdalom forrását.
A boka ízületi gyulladásának egyik lehetséges oka a sípcsont és a bokacsont közötti ízület kopása, ami gyakran egy korábbi törésből, fertőzésből vagy rándulásból ered. De okozhatja reumás ízületi gyulladás is, amely az ízületi gyulladások súlyosabb, néha az egész testet érintő formája.
Az egyre erősödő fájdalom kihatással van a lábszár és a lábfej izmainak működésére is. Az ízület merevvé válik, a járás ilyenkor megváltozik. A bokaízület károsodása miatt egyre kevésbé bírja az ízület a terhelést, gyakran megdagad és fájdalmas, megmerevedik, deformálódik, ami később már kívülről is jól látható.
A deformáció kialakulásában sokszor az öröklött tényezők mellett a mozgásszegény életmód, a nem jól megválasztott cipő és a túlsúly is szerepet játszik.
A lábközépi ízületi gyulladás a lábfej felső részét érinti, ahol kilenc apró csont viseli el a láb óriási terhelését. A porckopásnak ez a formája is elsősorban korábbi sérülés miatt keletkezik, de a hosszú évek alatti terhelés következményeként is kialakulhat. Gyakori probléma, mégsem mindig veszik észre időben, mivel a rutinszerűen készített röntgenfelvételeken nem mindig látható.
Gyakran a nagylábujj és a lábfej csontjai közötti ízületet bélelő porc is elkophat, és a nagylábujj felső oldalán csontsarkantyú nőhet. Ezek a folyamatok merevséghez vezethetnek, és persze később már szinte minden lépéskor érezzük a fájdalmat.
Ilyenkor is a fő cél a fájdalomcsillapítás, a kiváltó ok megszüntetése és a fájdalom kiújulásának megelőzése.
Az ízület túlzott kímélése a bokaízületi porckopás esetén nem ajánlatos, hiszen ha az ízület túl keveset mozog, a porcok nem jutnak elegendő tápanyaghoz, kiszáradnak és így a tompító, az ízületi felszíneket védő funkciójukat elveszíthetik.
A betegség stádiumától függően különböző kezelési lehetőségek ismertek, de a speciális kollagénpeptidek - amit a CH-Alpha is tartalmaz - kúraszerű alkalmazása ilyenkor is nagyon jótékony!