A nyár a megérdemelt pihenés, a családi utazások ideje is. Természetesen mindannyian arra vágyunk, hogy a szabadságunk is gondtalanul, ízületi fájdalmak nélkül teljen! Ezért ha nyaralás alatt nem szeretnénk térd-, csípő-, derék- vagy nyakproblémákkal küzdeni, fogadjuk meg ezeket a hasznos tanácsokat!
Mozogjunk utazás közben is
Figyeljünk arra, hogy időnként átmozgassuk az ízületeinket utazás közben. Ha autóval utazunk, egy-két óránként álljunk meg és nyújtóztassuk ki a végtagjainkat, ha vonaton utazunk, sétálgassunk néha a folyosón. Könnyebben képződnek vérrögök az erekben, és az ízületi gyulladásban szenvedőknek is erősödhetnek a fájdalmaik, ha hosszú ideig mozdulatlanul ülnek.
A vízben végzett mozgás jót tesz az ízületeknek
Nyáron az úszás és a vízben való torna igen jó hatással van az ízületeinkre. Az úszás az egyik leghatékonyabb mozgásforma, mivel a legtöbb izomcsoportot egyszerre mozgatja meg. Úszás során az izmok rugalmassága nő, az ízületek és a gerinc mozgékonysága pedig fokozódik . Kicsi a sérülés veszélye - a vízben akár fájdalom nélkül is mozoghatunk, mivel a víz felhajtóereje miatt sokkal kisebb terhelés éri az ízületeinket.
A túlzott klímahasználat ártalmas lehet
Azoknál, akik egyébként is hajlamosak erre, a légkondicionáló képes belobbantani az ízületi, reumatikus betegségeket. Ha a kinti hőmérséklet 30 °C fölött van, az autóban pedig ettől jóval alacsonyabb, az izmok megfeszülnek, romlik az adott terület vérellátása és gyulladás alakulhat ki . Ha huzat éri a testünket, a nyakunkban, vállunkban, derekunkban vagy térdünkben gyakran alakul ki fájdalom. A felhevülés utáni lehűlés fellobbanthatja a lappangó ízületi gyulladást, a nyirkos hideghatás pedig izomfeszülést okoz, aminek szintén fájdalom lehet a következménye
Ügyeljünk arra, hogy hogy ne legyen túl nagy a különbség a kocsi külső és belső terének hőmérséklete között, a kinti levegőnél legfeljebb 6-8 fokkal legyen bent hűvösebb, és ne irányítsuk közvetlenül magunkra a hideg levegőt sem.
Vigyázzunk a nehéz csomagok cipelésével
Figyeljünk oda a bőrönd cipelésekor, a terhet egyenletesen osszuk el a két kezünkben, ne cipekedjünk féloldalasan. Használjunk inkább hátizsákot vagy gurulós bőröndöt a nehéz táskák helyett és inkább több, kisebb csomagba pakoljunk, mint egy nagyba.
Válasszunk megfelelő cipőt
Nyaraláskor is vigyünk magunkkal kényelmes, a bokát megfelelően tartó cipőt! Városnézéskor is kényelmes lábbelit hordjunk, hogy megelőzzük a lábfájdalmak kialakulását. Előfordulhat az is, hogy bedagad a lábunk utazás közben, ezért a cipőnk ne legyen túl szoros.
Ne feledkezzünk meg a gyógyszereinkről
Írjunk egy listát utazás előtt azokról a gyógyszerekről, vitaminokról, amelyeket rendszeresen szedünk.
Bánjunk azonban óvatosan a fájdalomcsillapítókkal, mert fogyasztásuk számos mellékhatással járhat - gyakran irritálják a gyomor nyálkahártyáját, hatásuk csak rövid távú és csak a tüneteket csillapítják, a probléma okát nem kezelik.
Az ízületi problémák tartós megoldása legyen a cél
Ne várjunk arra, hogy a fájdalom magától elmúlik! Gondoljunk ezért időben az ízületi problémák megelőzésére vagy hatékony kezelésére, ha szeretnénk fájdalom nélkül élvezni a nyaralást.